Haber Grubu

 
 
 

Facebook

Twitter

Business Reputation Management

Etkinlikler

Tanışma Toplantısı

27 Eylül 2012 Perşembe Saat

13:00'te Uluslararası ilişkiler 1

sınıfında!


Sarı Sandalye

30 Eylül 2012 Pazar Saat

11:00'de Uluslararası İlişkiler 1

Sınıfında!Tartuffe

 

  17. yüzyıl Fransası'nın büyük mizah dehası Molière'in bütün dünyada en sık sahnelenen, en çok konuşulan ve tartışılan ve aynı zamanda da genel olarak büyük yazarın başyapıtı olarak kabul edilen oyunu Tartuffe'tür. Hiç kuşkusuz ki bunda oyunun canlı karakterleri, güldürücü durumları ve Molière'e özgü şiirsel dili kadar, öyküsünün güncelliğini hiçbir dönemde yitirmeyişi de etkili olmuştur.

  Oyun, dini inançlarına körü körüne bir saflıkla bağlı zengin bir adamın evine yerleşen ve ona kendini dine adamış bir sofu rolü oynayarak malını, mülkünü, kızını ve hatta karısını elinden almaya çalışan bir sahtekarın öyküsünü anlatır. Dindarlığı bir maske gibi kullanarak içindeki şehvet ve açgözlülük dürtülerini dış dünyadan gizlemeye çalışan Tartuffe karakteri, özellikle fransız toplumunun kolektif bilincinde öyle etkili bir yer bırakmıştır ki, bu oyundan sonra "tartuffe" adı "ikiyüzlü" anlamında bir sözcük olarak fransız diline yerleşmiştir.

  Bir yandan Tartuffe karakteri aracılığıyla din tacirliğini ve ikiyüzlü softalığı eleştiren Molière, öte yandan ona gülünç bir sadakatle bağlı olan Orgon karakteri ile de toplumun ileri gelen kesimlerinde bu türden yobazlığın nasıl destek gördüğüne dikkat çeker. Molière'in hemen hemen bütün komedilerinde olduğu gibi bu oyunda da doğruları görebilen ve gördüklerini söylemekten çekinmeyen bir hizmetçiyle karşılaşırız. Keskin zekalı ve sivri dilli Dorine, kendinden çok daha eğitimli ve çok daha soylu kimselerin göremediklerini, halka özgü bir sezgiyle hemen görmekte ve her yakaladığı fırsatta çevresindekileri iğnelemekten geri durmamaktadır. Zaten oyunun sonunda Tartuffe'ün maskesini düşüren de Dorine'in kurnazlığı olacaktır.

  İlk oynanışında Kral XIV. Louis tarafından, yakın çevresindeki din büyüklerinin etkisiyle ve din düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle yasaklanan "Tartuffe", daha sonraki yüzyıllarda da sıklıkla engeller ve yasaklarla karşılaşmıştır. Molière'in dehasının bir kanıtı da yaklaşık dört yüzyıl önce yazdığı bir oyunla, bugün bile kızdırmak istediklerini kızdırıyor, eğlendirmek istediklerini eğlendirebiliyor olmasıdır. Gerçekten de 2001 yılından bakıldığında Molière'in gözüyle görülmüş XIV. Louis Fransası'nın, cumhuriyet Türkiyesi'yle benzerliği büyük yazar adına hayranlık, insanlık tarihi adına ise dehşet vericidir. 


 

Kadro

 

Yazan : Molière
Çeviri :
Orhan Veli KANIK
Yöneten :
Aziz SARVAN
       
       
Yönetmen Yardımcıları :
Can AMAÇ - Burcu BİLEN
Dekor - Kostüm :
Beste ÜNER
Işık :
Zeynep Seda AKSOY

 

Oynayanlar


Madame Pernelle : Müge ERDOĞMUŞ
Flipote :
Ayşem UYANDIRAN
Dorine :
Şehrinaz KARTAL
Elmire :
Didem ÇİMEN
Damis :
Mehmet Ali ALTUNBAŞ
Mariane :
Tülay ÇELİK
Cleante :
Reşit Berker ENHOŞ
Laurent :
Beste ÜNER
Orgon :
Başar SAYIN
Valère :
Can KILCIOĞLU
Tartuffe :
Sercan GİDİŞOĞLU
Loyal :
Can AMAÇ
Kralın Temsilcisi :
Genç SOYDANYAVAŞ
Kralın Askerleri :
Doğa KILCIOĞLU / Burcu BİLEN

Fotoğraflar