Haber Grubu

 
 
 

Facebook

Twitter

Business Reputation Management

Etkinlikler

Tanışma Toplantısı

27 Eylül 2012 Perşembe Saat

13:00'te Uluslararası ilişkiler 1

sınıfında!


Sarı Sandalye

30 Eylül 2012 Pazar Saat

11:00'de Uluslararası İlişkiler 1

Sınıfında!Rumuz Goncagül

   
  Türk tiyatrosunun yazarlar açısından en verimli dönemi sayılabilecek 70'li yılların önde gelen yazarlarından olan Oktay Arayıcı bugün en çok "Rumuz Goncagül" adlı komedisiyle tanınmaktadır.

  Geleneksel Türk tiyatrosunun biçimlerinden yola çıkarak, çağdaş bir anlatım yakalamayı hedefleyen, bunu yaparken de içerik olarak içinde yaşadığı dönemin ve toplumun sorunlarını gündeme getirmeyi seçen Arayıcı, bu nitelikleriyle tiyatro tarihimizde kendine özgü bir yere sahip, önemli ve seçkin bir yazardır. Oyun metinlerinde seyirlik oyun geleneğini kullanmış, ancak geleneksel motifleri aynen korumak yerine, onları gerek biçim, gerekse içerik olarak yenilemeye, 70'li ve daha sonra 80'li yılların öykü ve anlatım özellikleriyle buluşturmaya özen göstermiştir. Bu çabalarıyla toplumcu-gerçekçi tiyatroyu, biçimsel olarak geleneksel bir tabana oturtarak, Türk tiyatrosuna yeni bir soluk getirmiştir.

  Yazarın oyunları içinde en bilinen ve en sevileni kuşkusuz "Rumuz Goncagül" dür. Arayıcı tarafından "çağdaş bir ortaoyunu" olarak tanımlanan bu komedi, yazarın ilk oyunu olan "Seferi Ramazan Bey'in Nafile Dünyası"nın yan karakterleri dul İnsaf Hanım ve gelinlik çağındaki kızı Gülsün'ü bu kez baş karakterler olarak ele alır. Ekonomik güçlükler nedeniyle kızını evlendirmek isteyen İnsaf Hanım, komşusundan aldığı akılla gazetenin gönül postasına Goncagül rumuzuyla mektup yazar. Oyun, ana-kızın mektuba cevap yazan taliplerden bir kısmıyla yaptıkları görüşmelerle gelişir. Talipleri, ortaoyunun geleneksel tiplerini model alıp güncelleştirerek çizen yazar, yine ortaoyunun baş kişileri olan Kavuklu ve Pişekâr'ı da iki kadına uygulayarak, geleneksel biçime yeni bir yaklaşım getirir.

  Böylelikle ortaya bir yandan gülünç durumlarla eğlendirici bir nitelik taşıyan müzikli bir komedi, diğer yandansa dönemin Türk toplumunun gerçekçi bir profilini çizmeye çalışan bir yergi çıkmaktadır. Oktay Arayıcı, oyunun toplumsal gerçekçiliğini sağlamlaştırmak için, gönül postasına bir mektup yazmış ve aldığı gerçek cevapları oyunun altyapısını oluştururken malzeme olarak kullanmıştır.

  Sonuçta ortaya çıkan eser, son yirmi yıl boyunca Türk sahnelerinde en çok sergilenen ve her seferinde izleyiciyle aynı sıcaklıkta buluşmayı başarabilmiş oyunlardan biridir. 1988 yılında İrfan Tözüm tarafından, Gülsün rolünde Türkan Şoray'ın oynadığı bir sinema uyarlaması da yapılan "Rumuz Goncagül" hiç kuşkusuz ki çağdaş Türk tiyatrosunun güncel klasikleri arasındaki yerini çoktan almıştır.

 

Kadro

 

Yazan : Oktay Arayıcı
Yöneten : Sercan Gidişoğlu
Reji Danışmanı : Can AMAÇ
Yönetmen Yardımcıları : Başar SAYIN / Seda HARMANYERİ
Dramaturji Sorumlusu : Can UTKU
Dramaturji : Ekip çalışması
       
Kostüm Tasarım : Şilen TÜRKER
Dekor Tasarım : Can AMAÇ / Şilen TÜRKER
Dekor-Kostüm Uygulama : Ekip çalışması
Afiş-Broşür Tasarım : Canan TEKDEMİR / Sercan GİDİŞOĞLU

 

Müzikler

Sözler : Oktay ARAYICI
Özgün Besteler : Arzu ÖZTÜRK / Cenay CENGEN
Müzik Direktörü: Arzu ÖZTÜRK
Saz Heyeti : Arzu ÖZTÜRK / Özgürol ÖZTÜRK / Sercan GİDİŞOĞLU

 

Oynayanlar


İnsaf : Şilen TÜRKER
Gülsün : Seda HARMANYERİ / Doğa KILCIOĞLU
Sıtkı : Başar SAYIN
Ayşen : Gamze SAVAŞ
Müfit : Umut Can CANO
Refik : Reşit Berker ENHOŞ
Dursun Ali : Mehmet Ali ALTUNBAŞ
Halet : Can KILCIOĞLU
Garson : Çisem ERKAN / Pelin DOĞRU
Nasuhi : Pelin DOĞRU / Çisem ERKAN

 

Videolar