Haber Grubu

 
 
 

Facebook

Twitter

Business Reputation Management

Etkinlikler

Tanışma Toplantısı

27 Eylül 2012 Perşembe Saat

13:00'te Uluslararası ilişkiler 1

sınıfında!


Sarı Sandalye

30 Eylül 2012 Pazar Saat

11:00'de Uluslararası İlişkiler 1

Sınıfında!Cadı Kazanı

 

 Arthur Miller Cadı Kazanı adlı oyununda tarihsel bir olayı ele almıştır. Olay şöyledir: 1692 yılında Salem'de bir cadı kıyımı olmuş, kasabanın ileri gelenlerinden birkaç kişi cadı oldukları iddiasıyla asılmışlardır. Miller bu konuyu ele aldığı zaman dolaylı olarak çağının politik olayına değindiği düşünülmüş, Cadı Kazanı McCarthyciliğin eleştirisi olarak değerlendirilmiştir. Ne var ki yazar oyununun yalnızca politik bir bildiri sayılmasına karşı çıkmıştır. Salem olaylarında da, McCarthy soruşturmalarında da daha derin bir gerçeği gözlemlediğini belirtir. Bu gerçek insanın günlük eylemiyle kendini değerlendirirken kullandığı ölçülerin farklı oluşudur. Vicdan insanın organik bir parçası olarak günlük yaşamda geçerli olan değerlere karşı çıkar. Kişiyi kendi aleyhine de olsa dürüst olmaya çağırır. Kişi dürüst olabilmek için, insanlık onurunu koruyabilmek için ölümü göze alır. Oysa insanı, görünen işleriyle ve yüzeysel olarak değerlendiren çevresi onun vicdani gerçeğini, kendine ve çevresine karşı taşıdığı sorumluluk duygusunu doğru değerlendiremez.

  Cadı Kazanı'nda kişinin vicdan hesaplaşması ve kendine biçtiği değer üzerinde durulmuştur. Yazar insana olan inancını belirtmiştir. Aynı zamanda toplumda suçluluk duygusu yaratılması, insanların içine korku salınarak sağlıklı düşünmelerinin engellenmesi de ele alınmıştır. Böyle suçlama dönemlerinde insanlar kolayca güdülebilmektedir. Miller'ın Salem olaylarında da, McCarthy döneminde de toplumda gözlemlediği bu olgudur.

 Arthur Miller, McCarthy döneminde tanık olduklarını şöyle anlatır: "Tüm ülke daha dün doğmuş gibiydi. Birkaç yıl önce kimsenin değil unutmak, değiştirilebileceğine bile inanmadığı en asal nezaket kuralları unutulmuştu. Yıllardır tanıdığım insanlar selam bile vermeden yanımdan geçtiler. Şaşırmıştım. Çünkü bu insanlardaki büyük korku bilerek planlanmış, bilinçle yürürlüğe konmuştu. Fakat insanlar yalnızca korkuyu biliyorlardı. Bu kadar içsel ve öznel bir duygunun bu kadar dıştan yaratılmış olması bir mucize gibi geliyordu. Cadı Kazanı'nın her satırının altında bu yatar."

 

Kadro

 

Cadı KazanıYazan : Arthur MILLER
Çevirenler : Sabahattin EYÜBOĞLU / Vedat GÜNYOL
Yönetenler : H. Can UTKU / Umut Can CANO

Dekor-Kostüm : Şilen TÜRKER
Işık - Efekt : Gamze SAVAŞ / Zeynep Seda AKSOY
Yönetmen Yardımcıları : Aycan UYGUN / Gülçin KAYA
Afiş - Broşür Tasarım : Artun Özsemerciyan

 
Oynayanlar


Rahip Parris : Artun Özsemerciyan
Betty Parris : Neslihan Aker / Ilgın Eskikurt
Tituba : Gülçin KAYA / Müge ERDOĞMUŞ
Abigail Williams : Gamze SAVAŞ / Pelin DOĞRU
Susanna Walcott : Çağrı GÜNEYSU / Özge ÖZDEMİR
Ann Putnam : Müge ERDOĞMUŞ / Rengin BURHANOGLU
Thomas Putnam : Nezih AKÇİMEN
Mercy Lewis : Mine AYKUTLUĞ
Mary Warren : Öznur ÖZÇELİK
John Proctor : Tonguç DİKME
Rebecca Nurse : Gülçin KAYA / Türkan KAYAALP
Giles Corey : Ayder GÜLTEN
Rahip John Hale : Umut Can CANO
Elizabeth Proctor : Anıl YAKIN / Zeynep Seda AKSOY
Francis Nurse : Cihan KILIÇ
Ezekiel Cheever : Aycan UYGUN
Muhtar Herrick : Enis AKTAN
Yargıç Hathorne : Fırat AKYOL
Vali Danforth : Ünal DOĞAN
Sarah Good : Rengin BURHANOĞLU / Tuğçe OKLAY / Neslihan AKER
Hopkins : Elnur MECİDLİ